Ortodonti (Diş Teli Uygulamaları)

Birbiriyle uyumsuz olan çarpık dişlerin düzeltilmesi konusunda yapılan uyulama ve çalışmaların uzmanlık alanına Ortodonti denir. Halk arasında diş teli uygulamaları olarak da bildiğimiz bu tedavi yönteminde çarpık olan dişler düzeltilir ve insanlar daha sağlıklı ve düzenli bir diş yapısına sahip olurlar. Bu konuda doktorların karar vermeden önce muayene yapması ve mevcut dişlerin durumunu röntgen ile kontrol etmesi önemlidir. Daha sonrasında uzman diş hekiminin uygulamaya karar vereceği yöntemle bir tedavi uygulaması başlatılır.

Ortodonti süreçleri değişik olmakla birlikte bu sürecin değişmesinin sebebi dişlerin durumudur. Dişlerin mevcut durumu ve buna uygun diş teli belirlendikten sonra uygulama başlar ve tedavi yöntemi uygulamaya konur.

Kimler Bu Tedaviden Faydalanmalıdır?

Ortodonti tedavi süreci çok kapsamlı olmakla birlikte bu konuda uluslararası Ortodonti birliği 7 yaşında olan bütün çocukların bu konuda kontrol edilmesini ve muayene edilmesini önermektedir. Alt ve üst çenede şekil bozukluklarına neden olan çarpık dişler erken düzeltilmezse daha sonrasında cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir. Bu sebeple zamanında yapılmış muayene sorunun çok daha kolay şartlarda bertaraf edilmesine yardımcı olacaktır.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu konuda tercih edilen braket modelleri metal ya da şeffaf porselen olabilir. Genelde diş teli birkaç yıl gibi uzun bir süre kullanıldığı için kullanıcılar adına güzel görüntü önemlidir. Braket ve tel yardımı ile dişlere sürekli olarak belirlenen yönde güç kullanılır ki dişler düzelene kadar. Bu işte kullanılan malzemeler kadar uzmanların yaptığı çalışmalar da çok önemlidir.

Dişlerin ve çene yapısının mevcut durumu yapılan muayene ile ortaya çıkmaktadır. Daha sonrasında ise uzman diş hekiminin burada yaptığı uygulamalar ve başladığı tedavi süreci, sorunun giderilmesinde etkili olacaktır.

Yetişkinlerde Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Ortodonti tedavi yöntemi için hiçbir yaş geç değil. Zaman içinde diş çekilmesi ve eksik dişler sebebiyle uyumsuz ve çarpık dişler ortaya çıkabilir. Diş teli tedavisinin doğru ve geç kalmadan uygulanması ile bu konuda sorunları geride bırakmak mümkün olabilir. Sağlıklı bir çene yapısı ve sağlıklı dişler için bu tedavi yönteminin tavsiye edilen bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

ŞEFFAF PLAKLA ORTODONTİ

Bu plaklar dişleri üç boyutlu olarak sarar ve konumlanması istenen yöne doğru minimal hareketler sağlayarak istediğimiz yere yerleşmelerini sağlarlar. Küçük hareketler yaptırabilmeleri için plaklar haftada bir değiştirilerek dişlerin zarar görmesine sebep olmadan dişlerin yer değiştirmeleri sağlanır.

Bu plaklar dijital olarak alınan ölçü ile yine özel bilgisayar programları ile kişiye özel hazırlanırlar. Sık kontrol randevusu gerektirmezler. dişlerin istenmeyen hareketlerine izin vermezler. Bu sayede tedavi süresi kısalır ve sık kontrol randevusu gerektirmezler. Materyal tamamen uyumludur.

Soru,görüş ve önerileriniz için bizlere web sayfamızdan,iletişim numaralarımızdan ve web sitesi talep formundan ulaşınız.