Pedodonti

O ila 13 yaş arasında bulunan çocukların hem süt dişlerinin hem de daimi dişlerinin korunması için hizmet veren uzman diş hekimliği hizmetine pedodonti denir. Ağız, çene ve kafa yapısının en çok gelişim gösterdiği ve değiştiği dönem hiç şüphe yok ki bebeklik ve çocukluk dönemidir. Bu süreçte hem oluşan olumsuzluk hem de kontrol sebebiyle çocukların kontrolden geçmesi önemlidir. Zira diş ile alakalı konularda erken tedavi yönteminin çok daha faydalı sonuçları vardır.

 

Pedodonti Konusunda Yapılan İşlemler

Pedodonti çok kapsamlı ve geniş muayene ve tedavi hizmetlerini kapsamaktadır. Bu konudaki tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

• Diş çekimi işlemi

• Ağız ve diş bakımı

• Beslenme konusunda öneriler

• Dudak ısırma, tırnak yeme ve parmak emme konusunda çocuklara verilecek tedaviler

• Restoratif tedavi yöntemleri (dolgular)

• Kanal tedavi ve ampütasyonlar (Endodonti)

• Diş çürümelerini önleyecek ve dişleri koruyacak tedavi yöntemleri

• Diş travmalarında uygulanan tedavi yöntemleri

Görmüş olduğunuz üzere çocuklar için bütün gerekli diş tedavi yöntemleri bu uzmanlık başlığında gözden geçiriliyor ve uygulanıyor. İlerleyen yaşlarda çocuklarınızın daha sağlıklı dişlere sahip olması ve daha sağlıklı yaşamaları, sizin onlar için göstereceğiniz özenle ancak mümkün olacaktır.

 

Çocuklarda Süt Dişlerinin Görevleri

Bildiğiniz üzere ana diş dediğimiz daimi dişler çıkmadan önce çocuklarda süt dişleri bulunmaktadır. Süt dişleri beslenme için önemli bir görev üstlenmektedir. Çocukların düzgün konuşma alışkanlığı edinmesinde süt dişlerinin çok önemli görevi bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme konusunda yine süt dişlerinin önemli görevleri bulunmaktadır. Süt dişlerinin esas ve çok önemli görevlerden biri de daha sonra çıkacak olan daimi dişlerin yerini korumasıdır. Bu süreçte çocukların diş hekimi kontrolünde olması önemlidir.

Çocuklarda diş muayenesi ve gerektiğinde diş çekimi, diş teli uygulaması yine özenle yapılmalıdır. Bu süreçlerde ebeveynlerin dikkatli olması ve varsa diş problemlerini gidermek için uzman diş hekimi yardımı alması çocukların sağlığı için çok önemlidir. Maddeler halinde sıralanmış olan bütün hizmetleri kusursuz bir şekilde almak için destek almak herkesin görevidir. Pedodonti kapsamında verilen hizmetler, yaşam boyu sağlık için önemlidir.

Soru,görüş ve önerileriniz için bizlere web sayfamızdan,iletişim numaralarımızdan ve web sitesi talep formundan ulaşınız.